Świecie

Niewielkie miasto położone w północnej części woj. kujawsko-pomorskiego, u ujścia rzeki Wdy do Wisły. Świecie jest miastem o małej powierzchni, ale i tak posiada wiele ciekawych miejsc i obiektów, które warto zobaczyć, np. zamek krzyżacki, stary kościół farny czy też czternastowieczne mury obronne. Świecie słynie także z Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych oraz z turnieju rycerskiego. Świecie to także mini ośrodek akademicki, ponieważ w mieście znajduje się Wyższa Szkoła Języków Obcych.
Świecie

Atrakcje miasta:

ZdjZamek krzyżacki

Zamek krzyżacki

Jedna z największych atrakcji miasta. Zamek chętnie zwiedzany jest zarówno przez młodzież szkolną, jak i innych turystów z całej Polski. Obiekt położony jest niedaleko rzeki Wdy oraz Wisły, które przepływają przez Świecie. Gotycki zamek położony jest na niewielkim wzniesieniu. Jego budowę rozpoczęto na początku XIV w. W wyniku najazdów, budowla została zniszczona w 1664 r. Do dziś zachowało się skrzydło północne oraz baszta, z której można podziwiać widok na okolicę. Na terenie zamku organizuje się turnieje rycerskie, koncerty oraz inne lokalne imprezy.
ZdjRatusz

Ratusz

Ratusz w Świeciu przyciąga uwagę turystów ze względu na wysoką wieżę z zegarem, z której roztacza się przepiękny widok na miasto. Obiekt został wzniesiony w 1879 r. Materiał, z jakiego został wybudowany do jasna cegła. Ratusz jest bogato zdobiony. Elewacja pokryta jest blankowaną attyką. Zdobią ją także dekoracyjne arkady. Nic dziwnego, że obiekt jest często mylony z zamkiem. Obecnie w budynku swoją siedzibę ma urząd stanu cywilnego. Mieści się tam także Izba Regionalna Ziemi Świeckiej zawierająca ciekawe eksponaty nawiązujące do historii i kultury Świecia i okolic.
ZdjStara Fara

Stara Fara

Obiekt sakralny z przełomu gotyku i baroku. Zachwyca przede wszystkim skromnym, ale za to pięknym wnętrzem. Budowę kościoła rozpoczęto w 1400 r. Trwała ona całe 100 lat. Kościół uległ poważnym zniszczeniom podczas II wojny światowej, a decyzję o jego odbudowie podjęto dopiero 40 lat później. Odbudowa trwała 5 lat i został ukończona w 1988 r. Dwa lata później utworzono tam parafię.

Świecie

Darmowe ogłoszenia Świecie umożliwiają przeglądanie i zamieszczanie ofert z określonych kategorii. Świecie to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, zajmującym stosunkowo małą powierzchnię ok. 18 km². Choć Świecie jest małym miastem, to znajduje się w nim Wyższa Szkoła Języków Obcych, skupiająca sporą liczbę studentów. Właśnie z tego powodu darmowe ogłoszenia Świecie kierowane są przede wszystkim do młodych ludzi szukających noclegu w Świeciu, poszukujących pracy, pomocy do nauki itp.